حواله ‌های ارزی چیست

زمانی که یک مشتری دستور پرداخت به بانک را می دهد بر اساس آن دستور ، بانک مقدار معینی که درخواست داده  شده است را از حساب  سپرده وی برداشت کرده  و به سپرده ذینفع نزد یکی از بانک های کارگزار چه در داخل و چه در  خارج از کشور باشد واریز کند ؛ به بیانی دیگر حواله ارزی عبارت است از نوعی دستور پرداخت ، که به موجب آن  یک بانک یا مؤسسه مالی به تقاضای مشتری یا دارنده یک حساب بانکی، به یکی از بانک ‌های کارگزار خود در خارج از کشور، حواله‌ای را صادر می‌کند و از آن موسسه می‌خواهد مبلغ حواله را به ذی‌نفع آن، پرداخت نماید.

حواله ‌های ارزی به دو گروه حواله ‌های صادره و وارده تقسیم می‌شوند. امروزه حواله ‌های ارزی از طریق شبکه جهانی سوئیفت انجام می‌شود.

انواع حواله ارزی :

1 ) حواله های ارزی صادره : این نوع حواله بنا به درخواست مشتری و صدور حواله ارزی  و معرفی ارز حواله صادر می شود. بانک در کوتاه ترین زمان ممکن نسبت به صدور حواله ارزی از طریق سیستم سوئیفت اقدام میکند.

2 ) حواله های ارزی وارده : زمانی که یکی از اعضای خانواده و نزدیکان شما در کشور دیگری مشغول تحصیل و یا زندگی است و شما بخواهید برای این شخص پول بفرستید باید این کار را  از طریق حواله ارزی وارده انجام دهید پس دستور پرداخت را ارائه می دهید  که از طرف کارگزاران بانکهای داخلی و خارجی به بانک مقصد ارسال می شود و پس از دریافت پیام سوئیفت در کوتاه ترین زمان ممکن به شعبه مربوط اعلام میکند که امکان دریافت توسط مشتری فراهم شده است.

حواله ارزی

مراحل صدور حواله چیست؟

  • مراجعه به شعبه
  • تامین ارز توسط مشتری
  • تکمیل برگ درخواست صدورحواله / انتقال ارز

حواله ارزی به دو نوع T/T و D/D از لحاظ نحوه و زمان انتقال ارز تقسیم می‌شود:

۱)  T/T همان پرداخت نقدی از طریق حواله می باشد. TT مخفف کلمه Telegraphic Transfer یا انتقال تلگرافی است. در حال حاضر به دلیل اعمال تحریم ها علیه بانک ها و وجود مشکلات جهت روش پرداخت LC   روش  TT رایج ترین شیوه پرداخت خارجی می باشد. در این روش فروشنده خارجی ابتدا مبلغی بین ۱۰ تا ۵۰ درصد وجه  کالا ( طبق پروفرما ) را به عنوان پیش پرداخت از خریدار مطالبه می نماید.سپس خریدار پس از توافق با فروشنده مبلغ پیش پرداخت را حساب اعلام شده فروشنده حواله ارزی خواهد نمود . اما از آنجائی که بانک های ایران در مورد ارسال حوالجات ارزی متاثر از تحریم های بین المللی  می باشند، لذا گزینه مناسب معمولا انتخاب یک شرکت صرافی از نوع دوم ( شرکت دارای مجوز از بانک مرکزی با اختیار فروش حواله ارزی ) می باشد.

پس از دریافت پیش پرداخت از طرف فروشنده ، فروشنده خارجی اقدام به تولید و آماده سازی و نهایتا” بارگیری کالا می نماید و در ازای ارائه کپی بارنامه و سایر اسناد حمل الباقی مبلغ پروفرما را از خریدار مطالبه می نماید. در این مرحله نیز خریدار پس از پرداخت الباقی مبلغ کالا ( Balance Payment ) اقدام به تسویه حساب با فروشنده نموده و پس از وصول مبلغ توسط فروشنده او اصل اسناد حمل کالای ارسال شده را برای خریدار خواهد فرستاد.

مشکلات روش TT :

ریسک خرید و واردات کالا از طریق TT بالا است. زیرا فروشنده تا تمامی مبلغ کالای خود را دریافت نکند اسناد مالکیت کالا را برای خریدار ارسال نخواهد کرد و از طرفی خریدار نیز تمام وجه کالا را ارسال کرده است بدون اینکه کالا و اسناد را دریافت کرده باشد. بنابراین توصیه می شود در این نوع معاملات ، قبل از خرید اعتبار شرکت فروشنده از طریق سفارت متبوع آن شرکت ، در ایران و یا از طریق اتاق های مشترک بازرگانی ارزیابی شود . همچنین توصیه می گردد چنانچه در امر واردات تازه کار می باشید در این زمینه تحقیقات بسیاری انجام دهید و سعی کنید  امور وارداتی خود را به افراد متخصص بسپارید و یا از متخصصین در این زمینه مشاوره و راهنمایی بگیرید .

۲- D/D ( مخفف ( Demand Draf ) . این روش به مفهوم پرداخت یک حواله / برات ارزی به تاریخ آینده است و متعهد تحویل مقدار مشخصی ارز به ذی نفع در آینده تقبل می کند. این نکته گفتنی است حواله T/T در سیستم صرافی پیوست به نام حواله مستقیم و حواله D/D  به نام حواله غیر مستفیم شناخته می ‌شود. همچنین به هر یک از این عملیات کارمزدی تعلق می‌گیرد که در مورد T/T معمولا کارمزد بیشتری دریافت می‌شود.

استفاده از چه حواله ای بهتر است ؟

همان طور که در ابتدا در تعریف حواله گفته شد حوالجات ارزی ، حوالجاتی هستند که به صورت حواله ای از فرد به فرد و از کشوری به کشور دیگر صادر می شود و فرد گیرنده با مراجعه به شعب منتخب و یا صرافی ها ، قادر خواهد بود حواله ی خود را نقد کند. اما نکته ای که وجود دارد این است که  هر حواله با توجه به مشخصات و نوع داد و ستدی که دارد ، مراحل کاری متفاوتی دارد. محبوبترین حواله ارزی ، سوئفت است که خصوصا برای مبالغ سنگین بسیار کارامد است.

در ادامه ما برای شما طرز کار با انواع حوالجات و نقد کردن آنها را توضیح داده ایم. دسته بندی های موجود ، شما حواله وسترن یونیون ، حواله سوئفت ، حواله مانی گرام و حواله ارزی داخلی ( بانکی ) است که با وجود توضیحاتی که در ادامه در مورد آن ها بیان کرده ایم و نوع کار خود متوجه می شوید چه نوع حواله ای برای شما مناسب است و  باید استفاده کنید . از نظر سرعت حواله مانی گرام بسیار پر سرعت و با امنیت است.

وسترن یونیون هم کارکردی راحت دارد و برای هزینه های پایین بسیار پر سرعت است و در تمام دنیا شعبه دارد. اما سوئفیت بسیار پرطرفدار است و برای مبالغ سنگین بهترین گزینه به شمار میرود. همچنین این نوع از حواله در بیشتر کشورها شعبه دارد و پرداخت آن به راحتی انجام می پذیرد. حواله ارزی داخلی به صورت آنلاین هزینه کمی در بر دارد و به همین علت بیشتر افراد به جای مراجعه حضوری علاقه مند به انجام  آن به صورت آنلاین هستند.

حواله وسترن یونیون

اگر به دنبال یک راه سریع و مطمئن برای انتقال ارز خود به کشورهای دیگر هستید، پیشنهاد ما ، استفاده از حواله ارزی وسترون یونیون است. این حواله ارزی از نام یک شرکت آمریکایی بر گرفته شده است که با هدف انتقال پول و ارز بدون داشتن حساب بانکی تاسیس شد و خوشبختانه بسیار نیز موفق عمل کرده است.

اگر میزان پولتان کم است و قصد دارید زودتر به مقصد و گیرنده برسد حتما از ارسال وسترون یونیون استفاده کنید. البته در صورت پرداخت های سنگین، پیشنهاد می کنیم حتما از سوئیفت استفاده کنید!

روش کار با حواله ارزی وسترن یونیون

شما با در دست داشتن مشخصات خود و فرد گیرنده و داشتن نام شهر و کشور مورد نظرتان، به راحتی با پر کردن فرم مربوطه قادر خواهید بود مراحل ارسال وسترون یونیون را پشت سر بگذارید و ارسالی موفق داشته باشید. در انتها کارگزار به شما کدی خواهد داد که شما آن را باید در اختیار فرد گیرنده قرار دهید تا به راحتی بتواند از شعب وسترن یونیون حواله ارسالی را نقد کند. به همین سادگی دریافت وسترن یونیون انجام خواهد شد.

شما می توانید تمام پرداخت های ارزی خود را از یک نقطه به یک نقطه دیگر ارسال کنید. البته این شرکت در ایران نماینده رسمی ندارد و باید از کشور دیگری درخواست حواله وسترون یونیون را ثبت کرد.

حواله ارزی سوئیفت چیست؟

سوئیف در واقع یک شبکه ی بزرگ برای انتقال پول بین بانکی در سطح بین المللی است این سیستم بسیار امن است و شما به راحتی می توانید وجه خود را در آن منتقل کنید .

کارمزد سوئیفت

کارمز حواله ی سوئیفت با توجه به کشور مقصد و مبلغ ارسالی، متفاوت است. هر چه بانک ها فاصله ی مکانی کمتری نسبت به یکدیگر داشته باشند، هزینه ی این نقل و انتقالات نیز کمتر می شود. اما در این بین کارمزدی برای بانک های واسطه نیز باید پرداخت. چرا که پول ارسالی شما تا به بانک مقصد برسد، باید از بانک های دیگر استفاده کند. این بانک های واسطه هزینه ی خود را از مبلغ ارسالی کسر می کنند. که این مبلغ چیزی مابین 5 تا 50 دلار است.

حواله ارزی

پرداخت کارمزد حواله ارزی سوئیفت چگونه است؟

با توجه به درخواست شما این هزینه می تواند از مبلغ اصلی کسر شود و یا حتی می توانید درخواست کنید تا این مبلغ بین شما و گیرنده تقسیم شود و جدا از مبلغ اصلی آن را پرداخت کنید. همچنین شما به تنهایی جدا از مبلغ اصلی ارسالی نیز می توانید این هزینه را پرداخت کنید. هنگام درخواست شما سه گزینه پیش رو دارید که با انتخاب هر کدام این چگونکی پرداخت کارمزد مشخص می شود.

OUR : با انتخاب این گزینه، شما قبول می کنید تا هزینه های بانک های واسط را خودتان پرداخت کنید.

SHA : در صورت انتخاب این مورد، پول بانک های واسط در حواله سوئیفت بین شما و گیرنده تقسیم میشود. شما هزینه ی خود را نقدا پرداخت می کنید و سهم گیرنده از اصل پول کم میشود.

BEN : این گزینه به معنای آن است که تمام هزینه بانک ها از اصل پول کم شود و در واقع هزینه برای گیرنده در نظر گرفته می شود.

نکات مهم درباره سوئیف :

معمولا رسیدن مبلغ به دست گیرنده، در حواله ارزی سوئیفت بین یک تا هفت روز متغییر است و به همین جهت کمی این حواله زمان بر است. این حواله جز موارد خاص، به تمام کشورها ارسال می شود. به طور معمول از حواله سوئیفت برای ارسال پول های زیاد استفاده می کنند. برای ارسال های سریع خود از حواله وسترن یونیون استفاده کنید.

حواله مانی گرام

مانی گرام همچون وسترن یونیون بسیار امن و پر سرعت است و شما در زمان بسیار کم خواهید توانست مبلغ مورد نظر خود را به نقاط مختلف دنیا ارسال کنید. البته مانیگرام شعب کمتری دارد. اما به هرحال بسیار سریع و امن است و انتخاب بسیاری از کاربران خوش پسند دنیای ارزهای دیجیتال است، چرا که بین 1 تا 3 ساعت کاری، حواله ی شما آماده خواهد بود. حواله مانیگرام بیشتر برای ارسال به صورت فرد به فرد است و برای کسانی که دارای حساب بانکی ارزی نیستند، بسیار مناسب است.

برای ارسال حواله مانی گرام حتما نام و نام خانوادگی و کشور مقصد گیرنده را داشته باشید و در سایت های مخصوص که این کار را انجام می دهند در پنل مخصوص شروع به ثبت درخواست خود کنید و پس از اتمام کار رمز رسید دریافت می کنید . شخص گیرنده با داشتن آن رمز می تواند مبلغ ارسالی را از شعب مانیگرام دریافت کند. شخص گیرنده باید کارت شناسایی معتبر همراه خود داشته باشد. رمز را فقط در اختیار کسی بگذارید که باید برای دریافت حواله به شعبه برود.

چرا مانی گرام امن است؟

چون داشتن رمز به تنهایی برای دریافت حواله مانیگرام کافی نیست و شخص حتما باید کارت شناسایی معتبر مطابق با نام و نام خانوادگی درج شده در حواله ارزی مانی گرام که دارای عکس واضح  است را همراه داشته باشد. از این جهت این حواله امنیت بالایی دارد و تنها به همان فردی که مشخصاتش در حواله مانیگرام درج شده است پرداخت می شود.

حواله ارزی داخلی ( بانکی )

حواله ارزی در واقع یک دستور ارسالی از یک بانک یا کارگذار است که بر مبنای آن بانک گیرنده موظف به پرداخت هزینه ی قید شده در حواله به شخص گیرنده است. انجام حواله ارزی داخلی به صورت آنلاین یکی از روش هایی است که موجب می شود شما هزینه ی بالایی را پرداخت نکنید.  در واقع شما در حواله ارزی آنلاین از پرداخت هزینه اضافی که مربوط به خرید حضوری است خلاص می شوید. اما این حواله را بانک ها نیز انجام می دهند که دردسر و هزینه ی بیشتری دارد.

قیمت انجام حواله ارزی داخلی

قیمت ها متغیر است و با توجه به کشور مورد نظر و نوع محاسبه ی آن این مبالغ متفاوت است. به عنوان مثال چون دلار آمریکا و ترکیه نرخ متفاوتی دارند، پس انجام حواله ارزی بانکی به این کشورها هم نرخ متفاوتی دارد.

شرکت بازرگانی هومن می تواند انجام حوالجات ارزی را با سرعت بیشتر و کارمزد کمتری برای افراد علاقه مند به انتقال وجه بین المللی انجام دهد. شما میتوانید با مراجعه و یا تماس با مشاوران ما در شرکت بازرگانی هومن از میزان کارمزد های این بانک برای انتقال ارز به کشور های مختلف مطلع شوید. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با مشاورین شرکت بازرگانی هومن در ارتباط باشید ، برای رفتن به قسمت تماس با ما کلیک کنید .