گمرک چیست ؟

واژه گمرک از ریشه کومرسیوم Commercium گرفته شده که در زبانهای فرانسه و انگلیسی کومرس Commerce بمعنی بازرگانی و مبادله کالا گفته می‌شود. همچنین به معنی حقوقی است که بر کالا و مال تجاره تعلق می‌گیرد . در عرصه ی تجارت بین الملل در کنار بانک ها و صرافی ها ، موسسات حمل و نقل و شرکت های بیمه ای ، گمرک نیز اهمیت ویژه ای دارد و در کنار سایر عوامل در سیاست های بازرگانی کشور نقش مهمی ایفا می کند و در واقع به عنوان مهم ترین مجری مقررات تجارت جهانی فعالیت می کند .

گمرکات جهان موظف به اعمال مجموعه‌ای از مقررات و سیاست‌های تجاری، اقتصادی، صنعتی، امنیتی و بهداشتی هستند که صرف‌نظر از اولویت‌های کاری خود و علی‌رغم مسئولیت‌های سازمانی نسبتا مشابه، رویکرد و روش متفاوتی را در اعمال این قبیل سیاست‌ها به کار می‌برند.

امروزه به دلیل رشد بیش از حد تجارت خارجی گمرک دارای اهمیت بسیار زیادی شده است و در تمامی سرمایه گذاری ها و تجارت های بین المللی موثر و مهم می باشد .  این سازمان امور مربوط به جابه‌جایی کالا و مسافرین را در سطح بین‌الملل مدیریت می‌کند. دولت‌ها جهت به اجرا درآوردن مناسب برنامه‌ها و سیاست‌های مالی، اقتصادی و اجتماعی خود، نیازمند سازمان گمرکی، کارآمد و مؤثر می‌باشند.

تاریخچه گمرک در ایران

سازمان و تشکیلات گمرکی از گذشته دور در ایران وجود داشته است که طبق اطلاعاتی که در دسترس است از قبل از میلاد و در زمان حکومت اشکانیان سازمان منظم گمرکی وجود داشته و نوع کار آن ها به این صورت بوده است که در مرز ها شعباتی تشکیل میدادند و افراد در این شعبه ها آمار واردات را در دفاتر مخصوصی ثبت می کردند و حقوق معینی از حکومت می گرفتند . در آن دوره صادرات از پرداخت حق گمرکی معاف بوده است. ‌با ورود اسلام به ایران این رویه در سایر ممالک اسلامی رایج گردید .

از سال ۱۰۵۳ هجری شمسی ‌ گمرک به صورت اجاره‌ای توسط کشورهایی مانند انگلیس و روسیه  اداره می‌شد و این ترتیب حدود  دو قرن ادامه داشته است. در سال ۱۳۳۶ هجری شمسی (۱۹۵۷ میلادی) گمرک به وزارت منظم و از ‌۱۳۴۵‌ هجری شمسی (۱۹۶۶ میلادی) از وزارت اقتصاد مجزا و به وزارت دارایی ملحق شد. هم اکنون گمرک ایران از سازمانهای وابسته به وزارت امور اقتصاد و دارایی است. ‌

وظایف و کارایی گمرک

گمرک جمهوری اسلامی ایران سازمانی دولتی است که به عنوان مرزبان اقتصادی کشور نقش محوری و هماهنگ‌کننده را در ورودی و خروجی های کشور را دارد  این سازمان از توابع وزارت امور اقتصادی و دارایی کشور است و تحت نظر آن فعالیت می کند . گمرک جمهوری اسلامی ایران شامل ستاد مرکزی گمرک ایران و گمرک‌های اجرایی است.

گمرک همچنین مسئول اعمال حاکمیت دولت در اجرای قانون امور گمرکی و سایر قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات و عبور (ترانزیت) کالا و وصول حقوق ورودی و عوارض گمرکی و مالیات‌های مربوطه و الزامات فنی و تسهیل تجارت است. اجرای قوانین و مقررات مربوط به کالای همراه مسافر نیز بر عهده سازمان گمرک است. حقوق گمرکی در واقع یک گونه مالیات غیرمستقیم است.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با مشاورین شرکت بازرگانی هومن در ارتباط باشید ، برای رفتن به قسمت تماس با ما کلیک کنید .