صادرات چیست ؟

صادرات در معنای لغوی به معنی ارسال ( Export ) و یا انتقال دادن  کالا از جایی به جای دیگر به صورت درون کشوری یا برون کشوری است . در گمرک مقصود از صادرات، خروج کالا از قلمرو گمرکی کشور می باشد. به معنای ساده تر به فروش کالا و خدمات به سایر کشور ها صادرات گفته می شود که از این راه ارز به کشور وارد می شود و باعث ارزآوری می شود و به واسطه آن اقتصاد کشور رشد می کند و توسعه می یابد . به کمک آن می توان در تجارت و اقتصاد کشور توازن و تعادل ایجاد کرد .

در ایران به دلیل وجود منابع نفتی زیاد صادرات به دو دسته  نفتی و غیر نفتی تقسیم می شود که بخش غیرنفتی نیز  همیشه از مسائل مهمی در اقتصاد کشور بوده است و دولت همیشه توجه خاصی به آن داشته است . به همین دلیل به صادر کننده گان ، تسهیلات و مزایای خوبی داده می شود تا از این طریق آن ها را در صادرات حمایت کنند همچنین گمرک هم در همین راستا سعی دارد با آسان کردن مراحل گمرکی و ترخیص کالا به افراد صادر کننده کمک کند .

از مراحل مهم و پیچیده آن مشتری یابی و پیدا کردن مشتری است . یکی از سخت ترین مراحل صادرات پیدا کردن مشتری های پایدار و بادوام در بازرگانی بین المللی است این کار نیاز به تبلیغات صحیح و سرمایه زیادی دارد .

صادر کننده کیست ؟

 اشخاص حقیقی یا حقوقی که از وزارت بازرگانی مجوز داشته باشند و یا دارای کارت بازرگانی هستند و در امر صدور کالا فعالیت کنند را صادر کننده می گویند  .

 

انواع صادرات

خارج کردن کالای به بیرون از کشور به چند بخش  تقسیم می شود که از بین آن ها صادرات قطعی  و صادرات موقت از بخش های مهم است .

1 ) صادرات موقت : زمانی که کالا برای عرضه در نمایشگاه ها و یا به منظور برخی تعمیرات ، یا کامل شدن و یا فرآوري محصول از قلمرو گمرکی کشور خارج می شود و وارد قلمرو گمرکی کشور دیگری می شود و دوباره به کشور فرستنده باز می گردد و به عبارت دیگر بازگرداندن آن به داخل قلمرو گمركي را صادرات موقت می گویند  .

2 ) صادرات قطعی :  خروج کالا از کشور به دلیل فروش یا مصرف آن در کشورهای دیگر به عبارت دیگر ارسال کالا به خارج از مرزهای گمرکی کشور با هدف   کسب درآمد در کشورهای خارجی صادرات قطعی گفته می شود . نوع قطعی مشمول هزینه های گمرکی می باشد ولی از پرداخت عوارض و مالیات و سود بازرگانی معاف است .

3 ) صادرات مجدد : گاهی اوقات کالاهایی که  وارد یک کشور شده و بر روی آنها هیچ گونه تغییر شکلی صورت نگرفته باشد و به آن ارزش افزوده اضافه نشده باشد این کالا توسط تاجران یا صادر کننده گان آن کشور به کشور سومی از طریق مناطق آزاد یا بنادر صادر شود این کار را صادرات مجدد می گویند .

4 ) ترانزیت خارجی : عبور کالا های خارجی از مرزهای کشورمان را ترانزیت خارجی می گویند .

5 ) فرستادن کالا به عنوان نمونه بازرگانی برای بازاریابی : فرستادن و خروج نمونه به صورت موقت از گمرک کشورکه فقط به منظور نمایش و گرفتن سفارش  از کشور خارج می شود .

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با مشاورین شرکت بازرگانی هومن در ارتباط باشید ، برای رفتن به قسمت تماس با ما کلیک کنید .